pondelok 19. novembra 2012

Pôžičky na bývanie a ich správny výber

Premýšľate, či nastala správna doba zadlžiť sa na dlhšiu dobu? V dnešnom článku vám popíšeme, prečo je na to vhodná doba práve teraz. Pozicky napríklad aj na bývanie sú často diskutovaná téma. Aké možnosti, ako financovať bývanie?

Pri financovaní bývania máte niekoľko možností. Tieto možnosti by sa dali rozdeliť do dvoch kategórií podľa výšky čiastky. Ak vám stačí iba niekoľko sto tisíc, pravdepodobne pre vás bude najvýhodnejšia úver zo stavebného sporenia alebo napríklad aj Hypôžička. V dnešnej dobe stavebné sporenie ako také nie je tak výhodné ako predtým, ale možnosť ľahko získať úver bez ručenia je stále veľmi zaujímavá ponuka.
Tento úver sa často využíva aj na rekonštrukcie bytu či domu. Úročenie sa pohybuje orientačne v rozmedzí 4-5%. Potrebujem väčšiu čiastku volím hypotéku...

Ak chcete požičať väčšiu sumu, máte v podstate jedinú možnosť a to hypotéka. Získať hypotéku už nie je tak jednoduché, pretože obzvlášť v posledných rokoch si vás banka dôkladne preklepne. O vysoko rizikových  klientov nemá nikto záujem. Ľahšie uspieť so žiadosťou budete, ak si môžete dovoliť financovať aspoň 30-50% z vlastných zdrojov.

Ak sa pozrieme na súčasný trh s hypotékami, tak cena začína na cca 3%, čo je veľmi zaujímavý úrok. Bohužiaľ táto výška úroku nemožno zafixovať a zmluvne zaistený ho máte len prvý rok. Všeobecne odporúčame radšej hypotéku zafixovať, pretože podmienky na trhu sa môžu kedykoľvek zmeniť a vy tak môžete neočakávane platiť o mnoho viac. Po uplynutí fixácie máte možnosť refinancovania, ak narazíte na výhodnejšiu ponuku. Publikujeme aj na blogu o pôžičkách.